TUBİTAK Onaylı 5651 Loglama Hizmeti

5651 sayılı kanun internet üzerinden gerçekleştirilen yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi için oluşturulmuş bir kanundur. Kanun, kullanıcılara işletmeleri üzerinden internet hizmeti sunan firmalara sorumluluklar yüklenmektedir. Kanun gereğince kişilere toplu internet erişim ve kullanımı sağlayanlar için suç sayılabilecek içeriklere erişmek isteyenlere karşı tedbir almak ve iç IP dağıtım loglarını internet sağlayıcısını kaydetmekle yükümlü kılar.

5651 Loglama Nedir?

KVKK ve 5651 Sayılı Loglama Kanunu

Zorunlu olan 5651 loglaması, iç ağımıza bağlanan cihazların IP adres bilgilerini, kullanıma başlama, bitiş tarih ve saati ile cihazların MAC Adreslerini gösteren kayıtları Elektronik ortamda saklanması ve oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanması ve bu dosyaların 2 yıl süreyle saklanmasıdır.

Bu Yükümlülüklere Dikkat!

Kullanıcıların yasal içerikte olmayan adreslere erişimlerinin engellenmesi erişim log ve kayıtlarının tutulması, (Zaman ve Tarih Mührü ile) Network ağlarına bağlı kullanıcıların iç IP loglarının tutulması, eğer bir Web sayfası mevcut ise ve bu Web sayfasını kendi sunucularında barındırıyor ise dışarıdan gelen erişim log ve kayıtlarının tutulması mecburi kılınmıştır. Doğacak olan herhangi bir problemde veri işleyen sorumlularının bu kayıtlar ile kendini ifade edecektir.


Loglama Nasıl Yapılır ve Süresi?

Yasaya göre altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar loglamanın tutma zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunlu olan 5651 loglaması, iç ağımıza bağlanan cihazların IP adres bilgilerini, kullanıma başlama, bitiş tarih ve saati ile cihazların MAC Adreslerini gösteren kayıtları Elektronik ortamda saklanması ve oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanması ve bu dosyaların 2 yıl süreyle saklanmasıdır.

TUBİTAK Zaman Damgası Onaylı 5651 Loglama Çözümleri

Yönlendirilen kaynaklardan Syslog günlüklerini dinleyerek istenilen boyutlarda saklar ve bu dosyalara Tübitak zaman damgası sunucularından zaman damgası alır. "Zaman damgaları belli bir verinin belirtilen bir tarihte var olduğunu kanıtlar."

Avrespot
Hotspot

Yüksek performanslı, tam güvenlikli masaüstü cihazlar ve orta - büyük işletmeler için tam performans!

AYRINTILAR

Zamanbaz
Loglama

Syslog günlüklerini dinleyerek istenilen boyutta saklar ve bu dosyalara Tübitak'tan zaman damgası alır.

AYRINTILAR

Useroam
Hotspot

Güvenlik duvarlarınızı 5651 yasasına uygun hale getirir ve misafirlerinizi internet erişimlerini kontrol altına alır.

AYRINTILAR

ISO 27001
Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Hizmetlerimizi Uluslararası ISO 27001 Kalite Standartlarına Uygun Vermekteyiz.

ISO 27701
Kişisel Veri Yönetim Sistemi

Hizmetlerimizi Uluslararası ISO 27701 Kalite Standartlarına Uygun Vermekteyiz.

ISO 9001
Kalite Yönetim Sistemi

Hizmetlerimizi Uluslararası ISO 9001 Kalite Standartlarına Uygun Vermekteyiz.

DESTEK

Deskport en zor anlarınızda yanınızda olacaktır.

5651 Loglama ve İmzalama Ürünleri ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.