Risklere karşı tedbir.

SİSTEM ODASI GÜVENLİĞİ

Sistem odaları işletmelerin iş şekillerinin belkide en kritik birimidir.


Sistem odası güvenliğinin önemi

Gelişen teknoloji ve iş yapış biçimin karmaşıklılığı işlerimizin gereksinimleri karşılamak için birçok alanda kesintisiz ve sürekli çalışan elektronik ve donanımsal altyapı ihtiyacı bulundurma zorunluluğunu getirmiştir.

Elektronik altyapıdan kaynaklı olası zararlar, günümüz iş kayıplarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Hayati önem taşıyan, kritik durumlar oluşmasına ve etkilerinin giderilmesinin gerek maliyet gerek zaman açısından çok zor olacağı olumsuzluklar gerçekleşebilir. Bu nedenle Günümüzde bu durumlardan etkilenmeksizin, zarar görmeksizin, süreklilik arz eden alanlar oluşturmamız gerekmektedir. Bu alanlara Bilgi İşlem veya Sistem odası denir.

SİSTEM ODASI YER SEÇİMİ

Sistem odalarının ne kadar kritik öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sistem odalarının da kurulacağı alanlar bir o kadarda güvenlikli olmak durumundadır.

TEMEL YER SEÇİMİ

Odanın üstünden veya altından su borusu, kalorifer borusu geçmemeli ve üstünde wc ya da lavabolu bir oda ya da çatı olmamalı. Sistem yöneticisinin odası sistem odasına yakın olmalı. Sistem yöneticisinin sürekli sistem odasına gitmesi gerekeceğinden zamandan kazanması ve ara switchlere uğramadan direk ana switch'e bağlanabilmesi için sistem odasının yakınında bulunmalıdır.

İNŞAAT ÖZELLİKLERİ

Duvarlar, ikiyüzlü alçıpan kaplı taş yünü ile kaplanmış olmalıdır. Yangına dayanaklı çelik kapı bulunmalıdır. Kapı girişlerinin olabildiğince dayanıklı kilitler ile korunması sağlanmalıdır. Suya ve ısıya karşı iyi bir yalıtıma sahip olmalı, depreme karşı raflar duvarlara zincir ya da klipslerle monte edilmelidir.

İKLİMLENDİRME

Sistem odası büyüklüğüne ve cihazların ısı üretme miktarları göz önüne alınarak yedekli olarak çalışacak Hassas kontrollü (havanın yükseltilmiş taban altına üflenmesi) veya split klimaların temini yapılmalıdır. Kurulacak tertibatın kapasitesi, odada bulunan cihazların güç tüketimleri toplanarak belirlenir. (10 KW güç tüketen bir kabinin ürettiği sıcaklığı düşürmek için de 10 KW soğutma kapasitesine ihtiyaç duyulmaktadır.)

YANGIN ve SÖNDÜRME

Yangın algılama ve alarm sistemleri kullanılmalıdır. Hem elle hem de otomatik olarak yapılan yangın söndürme sistemleri/cihazları kullanılmalıdır. Eğer sistem odası yakınlarında su ile söndürme sistemi varsa suyun elektronik cihazlara vereceği zarar için gerekli tedbirler alınmalı. Yangın durumunda sistem odasına suyla müdahale edilmemesi için ilgili personeller eğitilmeli ve gerekli uyarı yazıları yazılmalıdır.

DUMAN ve TOZ

Dumanın kaynağı: hava kirliliği, arızalı cihazlar, jeneratör ya da bina ısıtmasında kullanılan yakıt gibi çeşitli kaynaklardan gelebilir. Tozlu ortamlar hard disk, optik disk ve manyetik disklere zarar verebilmekte elektronik sistemlerin aşırı ısınmasına yol açabilmektedir. Tozların temizliği için dışa üflemeli ve içe emmeli kompresör kullanılmalıdır.

KABLOLAMA ve TESİSAT

Data ve elektrik kablolama için TSE standartlarına uygun malzemeden imal edilmiş kablo kanalları kullanılmalıdır. Tüm kanallar bölmeli olmalıdır. Kuvvetli akım ve zayıf akım kabloları ayrı ayrı bölmelerden geçirilmelidir. Kablolama kabin üstlerinden yapılmalıdır. Kabin üstlerinden kablolama yapmanın en büyük avantajı değişikliklere daha uygun olması ve kolay yönetilebilir olmasıdır.

ISO 27001
Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Hizmetlerimizi Uluslararası ISO 27001 Kalite Standartlarına Uygun Vermekteyiz.

ISO 27701
Kişisel Veri Yönetim Sistemi

Hizmetlerimizi Uluslararası ISO 27701 Kalite Standartlarına Uygun Vermekteyiz.

ISO 9001
Kalite Yönetim Sistemi

Hizmetlerimizi Uluslararası ISO 9001 Kalite Standartlarına Uygun Vermekteyiz.

DESTEK

Deskport en zor anlarınızda yanınızda olacaktır.

Sistem odası güvenlikleri ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.